Увімкніть звук у правому нижньому куті екрану і насолоджуйтесь
Зі звуком краща атмосфера
Українське Різдво
Історія та традиції твого Різдва!
Читай та втілюй!
як українське Різдво наповнене глибокими сенсами, традиціями та унікальними символами. Чесно кажучи, ми також, поки не почали глибоко досліджувати та відкривати нові сторінки цього дивовижного свята. Щоб показати кожному українцю справжнє Різдво, яке було на наших землях у давні часи та багатіло, передавалося, модифікувалося з покоління в покоління.
Ви й уявити не могли
Щоб зрозуміти, що кожен повинен розвивати свою рідну культуру, сформовану й породжену в процесі підсилення й нарощення існуючих традицій.

Та не забувати своє коріння, пам’ятати звичаї предків, не позичаючи й присвоюючи у інших країн елементи та ідеї. У цьому вся таємниця, щоб плекати своє рідне й прославляти українську культуру надалі.
Сьогодні
Це важливий період для кожного українця, період самоідентифікації як нації. І тут працює просте правило: ми ніколи не втратимо її, якщо ми будемо пам’ятати «своє».

З давніх-давен Різдво вважали часом, коли слід встановити особливий зв’язок з своїми предками за допомогою різних символів, які втілювали власноруч.

Ці символи й інші елементи святкування справжнього українського Різдва ми відтворили у декорі кав‘ярень та різдвяної лінійки кави – це павук, дідух, баранець, Різдвяна зірка.

Завтра
в майбутньому
«Павук» – це не просто прикраса, вважають, що він є памʼять роду. Центр «павука» – це є наші дідусі, бабусі, далі до них чіпляються діти, внуки, правнуки і тд.

Ця традиційна різдвяна прикраса збирається з десятків, а то й сотень соломʼяних трубочок. Напередодні Різдва її підвішували до центральної балки хати. Інколи під «павуком» ставили свічку, тоді при нагріванні вона починає крутитися, і на стінах відбивалися тіні. Люди вірили, що це тіні душ покійних предків, що завітали на свята.
Павук
Більше про «павука» та його значення можна прочитати у статті:

«Різдвяний ткач. Звідки взявся солом'яний "павук" та як його сплести».
Крім «павука», важливим традиційним символом, пов‘язаним з предками, є дідух. Дідух – це солом'яний сніп, який символізував достаток і гарний майбутній врожай. Часто це міг бути перший або останній необмолочений сніп, зібраний з поля, що підкреслює віру в магічну силу початку або кінця справи.
Дідух
Втім, нерідко йшлося про мікс різних зернових культур в одному оберемку - як підсилання багатства врожаю на наступний рік. В українській традиції дідух тримали на почесному місці – на покуті – до Водохрещі, а тоді також могли віддавати у хлів худобі чи птиці. Часто підкладали це сіно курям, щоб вони гарно на ньому неслися.
Такий цінний матеріал ми вичиталили у книзі Дар‘ї Анцибор «Під подушку чи під ялинку?», де можна більш глибше зануритись у вивчення традицій українського Різдва.
Натисніть на книгу дізнатись більше
Баранець
це різновид святкового різдвяного дідуха, що символізує силу та відродження. В українському різдвяному декорі баранець символізує Ісуса Христа, як Агнца Божого, який взяв на себе гріхи людства. Він також може символізувати мир і злагоду.
Це безцінна фольклорна спадщина, у якій переплелись надбання наших предків міфологічного язичницького та християнського періоду, що додає їм ще більшої магічності та загадковості.
Колядки
Традиційні різдвяні пісні - це ще один спосіб утримання зв’язку із нашими предками та самоідентифікації нашого народу.
«Колядки – це часто величання з вірою, що те, що говориться про господаря та його родину, конче сповниться, і цим колядки наближаються до заклять»
І. Огієнко
уособлює символ народження Христа та ототожнюється з Віфлеємською, яка сповістила про народження Ісуса та схід якої чекають на Святвечір. Якщо розглядати значно глибше, зірка є давніший символ зимових свят і увійшла в культуру праукраїнців задовго до прийняття християнства.
Різдвяна зірка
Первісно була символом самого Сонця, яке починаючи з 25 грудня, повертає на весну або воскрешає, аби дати природі шанс на нове життя. Звідси виринає розуміння, чому найкращі майстри лаштували зірку так, аби вона оберталась. Рекомендуємо прочитати статтю «Зірка. Освітити правильний шлях», у якій автор Ярослава Музиченко розказала детально про різні значення цього символа, зібрала фотографії та ілюстрації видів цього світлого елемента Різдва.
Історія різдва
Давні часи, нове сонце та більше про сучасне різдво
У давні часи Різдво було наповнене різними традиціями ще до приходу християнства на наші землі. Святкували його 25 грудня в астрономічний час — час зимового сонцестояння. Період, коли темрява і холод панують, коли природа здається застиглою в очікуванні світла, "народжується нове сонце", що знаменує собою початок весни.

Святкування зазвичай тривало 12 днів довкола точки зимового сонцестояння. Тоді слід було відпочивати, веселитися і частуватися. Більше про святкування Різдва нашими предками можна прочитати у статті «Яким було Різдво перед Різдвом». А ще святкувати Різдво з особливою вічнозеленою рослиною – ялинкою. Так, спершу це було різдвяне, а не новорічне дерево, яке також мало чимало сенсів та звичаїв. Як зародилася ця традиція рекомендуємо прочитати у книзі Дар‘ї Анцибор «Під подушку чи під ялинку?».


Різдво для українців – це завжди свято, яке об'єднує сім'ю. Тому більшість звичаїв, пов'язаних з цим святом, здійснювалися вдома, у колі рідних і близьких. "Всі хто є жителями хати, навіть той, хто тимчасово виїхав на навчання чи заробітки, але не створив нової сім'ї і переїхав – повинні бути в купочці. Є вірування, що людина буде блукати цілий рік, якщо на Різдво залишиться сама. А ще в цей день не можна було сваритися взагалі, навіть якщо хтось з кимось побив горшки, потрібно було себе тримати в руках, а краще помиритися. Також на ранок Різдва до купи зв'язували всі ложки – це теж означало, що вся родина тримається купи", – пояснює етнологиня Наталія Громова.

Лімітована лінійка кави
Кава лімітованої серії чудово пасуватиме для тематичного подарунку близьким. Пізнавати культуру Українського Різдва значно приємніше за різдвяною кавою.
Дизайн ілюстрацій для проекту "Українське Різдво" розробляла Олена Іванченко